פטריגיום טיפול טבעי

הטיפול בפטריגיום תלוי בגודל הגידול. אין צורך בטיפול אלא אם כן הצמיחה החריגה גורמת לאי נוחות חמורה או להשפיע על הראייה שלך. יש יותר מאפשרת טיפול אחת או טכניקה יעילה לטיפול בפטריגיום מושפע. רופא עיניים יכול לקבוע אם יש צורך בטיפול כירורגי או לא. רופא העיניים עשוי להשתמש במיקרוסקופ מיוחד הנקרא מנורת חריץ כדי לבחון את הצמיחה ולהחליט את דרך הפעולה הנכונה.

טיפול בפטריגיום ללא ניתוח

קיימים עבור פטריגיום טיפול טבעי ללא הסרה כירורגית. גידולים קטנים יותר מטופלים בדרך כלל עם קרעים מלאכותיים כדי לשמן את העיניים או טיפות עיניים סטרואידיות קלות שנוגדות אדמומיות ונפיחות. במהלך תהליך ההחלמה, ניתן להציב עדשת מגע מיוחדת גם מעל העין, להציע הגנה מפני קרני UV וחומרים מגרים אחרים. תרופות לעין יכולות לעשות הבדל משמעותי בגירוי ונפיחות אך יש צורך בניתוח להסרת הפטריגיום אם גורמים לאי נוחות וסיבוכי ראייה.

טיפול כירורגי

אם טיפולים שמרניים יותר לא מצליחים להפחית את הסימפטומים שלו, הרופא שלך עשוי להמליץ על ניתוח השתלת רקמות. שני הליכים כירורגיים נפוצים הם השתלת קרום מי שפיר (AMT) או ניתוח אוטוגרפט של הלחמית (CAG). בניתוח אוטוגרפיה של הלחמית משתמשים ברקמה מחלק אחר של העין וחלק מרקמת הגפיים כדי לכסות את האזור בו נמצא הפטריגיום.

סיכויי הישנות לאחר טיפול

הישנות פטריגיום גבוהה יחסית גם לאחר כריתה כירורגית. פטריגיום חוזר יכול להיות גרוע יותר מהפטריגיום הראשוני. השתלת קרום מי שפיר יכולה לסייע בהפחתת קצב ההישנות של פטריגיום על ידי הפחתת דלקות וצלקות. על ידי השתלת כירורגית רקמות מהצלקה לאזור של פטריגיום קודם, הסיכויים להישנות מופחתים. יישום תרופה מקומית כמו מיטומיצין C (המעכב צמיחה לא תקינה של רקמות וצלקות) היא גישה נוספת למניעת הישנות. לאחר כריתת פטריגיום, מומלץ לחולים לעטות כתם עיניים במהלך היום או יומיים הראשונים של תקופת ההחלמה. באופן כללי, המטופלים אמורים להיות מסוגלים לחזור לעבודה למחרת הניתוח. ככל שהעין מתאוששת בכמה חודשים שלאחר הניתוח, על המטופלים למרוח טיפות עיניים סטרואידיות להפחתת הדלקת. בגלל הסיכון להישנות, חולי פטריגיום נמצאים במעקב צמוד במשך שנה לאחר הניתוח.