פטריגיום חוזר

טיפול בפטריגיום יכול להוות בעיה מאתגרת, במיוחד עם הישנות הנגע לאחר כריתה כירורגית. התהליכים הרב -פקטוריאליים הבסיסיים שנראים כממלאים תפקיד בפטריגיום כוללים ריבוי תאים, הרחבת רקמות, שיפוץ רקמות חיבור, ביטוי יתר של VEGF, אנגיוגנזה, נזק לתאי גזע מחשיפה אולטרה סגולה ודלקת. דוגמאות בגישות טיפול שונות, כולל כריתת פטריגיום בשילוב עם תרופות כימותרפיות כגון מיטומיצין C, תיוטפה, bevacizumab תוך -לאומי או שימוש בקרינת בטא, שרובן עשויות להיות קשורות לסיבוכים עיניים חמורים. הנוהג המומלץ כיום הוא לא להשאיר את הסקלרה חשופה אלא לכסות את האזור בעזרת שתל כגון השתלת קרום מי שפיר או אוטוגרף הלחמית. האסטרטגיות הניתוחיות החדשות יותר התמקדו בהפחתת הישנות הפטריגיום, וזירה כירורגית זו עדיין ממשיכה להתפתח ולשפר. טריגיום היא מחלת משטח עינית נפוצה המאופיינת בריבוי תאים, ניאו -וסקולריזציה ודלקות. זה מצביע על הלחמית של הקרנית עקב פגיעה מקומית המושרה אולטרה סגולה לתאי הגזע הגפיים. נמצא כי פיברובלסטים אגרסיביים בראש הפטריגיום אחראים לפלישה הקרנית. האינדיקציות לניתוח כוללות ראייה מופחתת עקב פגיעה בציר הראייה, אסטיגמציה לא סדירה, גירוי כרוני, דלקת חוזרת, תנועתיות עינית מגבילה ומטרות קוסמטיות. תוארו טכניקות כירורגיות רבות, כולל כריתת סקלרה חשופה עם או בלי שימוש בתוספים כגון הקרנת בטא, תיוטפה או מיטומיצין C; השתלת קרום מי שפיר; ואוטוגרפט הלחמית. הסיבוך העיקרי של טיפול בפטריגיום הוא השיעור הבלתי צפוי והתזמון של הישנות.

הפחתת הסיכון להישנות פטריגיום

דלקת פני השטח בעיניים ממלאת תפקיד חשוב בהישנות הפטריגיום. הוא עשוי להפעיל את הפיכת הפיברובלסטים הנותרים של הגוף הפטרגיאלי לפנוטיפ פולשני, זהה לזה של הפיברובלסטים של ראש הפטריגיום, ובכך להגדיל את הסיכון להישנות פטריגיום. לכן שליטה בדלקות לפני ואחרי הניתוח חשובה להפחתת הישנות. סקירת הספרות שפורסמה עולה כי כנראה שהטכניקה הכירורגית יכולה להיות הגורם החשוב ביותר המשפיע על הישנות. בשל האופי הדלקתי של רקמת הפטריגיום, הדלקת הנגרמת בניתוח בדרך כלל חזקה יותר לאחר כריתת הפטריגיום. לכן מניפולציה כירורגית מינימלית במהלך דיסקציה של פטריגיום היא קריטית בהפחתת הישנות. השימוש בדבק פיברין במקום תפרים בניתוח פטריגיום הפחית משמעותית את הדלקת הלחמית לאחר הניתוח על ידי הפחתת הטראומה הכירורגית. יישום תוך -ניתוחי של MMC מפחית באופן משמעותי את הישנות הפטריגיום על ידי עיכוב התפשטות והגירה של פיברובלסטים. ליישום MMC על הסקלרה החשופה יש סיכון פוטנציאלי לסיבוכים המסכנים ראייה כגון דלקת טרשת נמקים, התכה סקלרית, בצקת קרנית ודלקת השד. שימוש חלופי ב- MMC ישירות על הרקמה הפיברוסקולרית הקטומה, בפער שבין קצה הלחמית לקפסולת הטנון הבסיסית, עשוי להפחית סיבוכים אלה. היתרונות של טכניקה זו כוללים ירידה במינון MMC ויישום ישיר לאזור הפתולוגיה ולא לכל פני העין. יתר על כן, עבור pterygium חוזרים ונשנים, לאחרונה דווח על שימוש בתפרים בריצה כדי לאטום את הפער בין הלחמית לקפסולה של טנון כדי לשקם את המורפולוגיה התנועתית ואת תנועתיות העין, למנוע גרנולומה pyogenicum וליצור מחסום חזק יותר מפני הישנות נוספת. מכאן שסביר שאפשר להשתמש באותה טכניקה גם לפטריגיום ראשוני לשיפור התוצאה ולצמצום הישנות.

דלקת וסיכוי של פטריגיום חוזר

דלקת לאחר הניתוח הלא מבוקרת היא גם גורם מוביל להישנות פטריגיום. דלקת הלחמית המארחת בעוצמות שונות דווחה בסמוך לקרום מי השפיר המושתל לאחר כריתת פטריגיום למרות יישום MMC תוך ניתוחי. עם זאת, שכיחותה עשויה להיות גבוהה יותר אם כריתת פטריגיום אינה מלווה בהשתלה של קרום מי שפיר, הידוע כמפעיל פעולות אנטי דלקתיות, אנטי צלקתיות ואנטי אנגיוגניות. זריקות לאחר הניתוח של סטרואידים ארוכי טווח או 5-fluorouracil דגלו בכדי לעצור את התקדמות ההישנות על ידי הפלת דלקת ברקמות המארח. מחקרים פרוספקטיביים נוספים ומבוקרים המתמקדים בשליטה מוקדמת בדלקת הלחמית המארחת עשויים לא רק להבהיר את הפתוגנזה של פטריגיום חוזר, אלא גם להוביל לאסטרטגיית טיפול טובה יותר.