ניתוח להסרת פטריגיום

שיטת כריתה פשוטה

שיטת הכריתה הפשוטה ("סקלרה חשופה") להסרת פטריגיום היא בעלת יתרון כך שהיא קצרה. עם זאת, מכל השיטות ניתוח להסרת פטריגיום יש לה הכי הרבה חסרונות. עם זאת, לשיטה זו יש שיעור הישנות גבוה באופן בלתי מתקבל על הדעת של 60% עד 80%. בנוסף, הישנות הינה תכופות מאוד אגרסיבית ולעיתים קרובות גדולה יותר מהפטריגיום העיקרי. מכיוון שתוצאות הליך זה כה גרועות, המנתחים הוסיפו מספר טיפולים נלווים בניסיון להפחית את שיעור החזרה.

שיטה פשוטה משולב רדיותרפיה

Simple Excision Plus טיפולים נלווים באמצעות רדיותרפיה עם סטרונטיום 90 רובד שיטה זו שומרת על הפשטות והמהירות של כריתה פשוטה ומפחיתה את שיעור החזרה לכ -10% עד 15%. למרבה הצער, בחולים שאחריהם במשך 10 שנים או יותר, לפחות 10% מפתחים טרשת נמק, כאשר מדי פעם אובדות עיניים לאנדופטלמיטיס.

מיטומיצין סי

למרות ששימשו בעבר תרופות כימותרפיות רבות, מיטומיצין C הוא כיום הפופולרי ביותר. שוב, גישה זו שומרת על האטרקטיביות של ניתוח מהיר וקל וכמו הקרנות, היא מפחיתה את שיעור ההישנות ל -5% עד 15%. בדומה לרדיותרפיה, גם סיבוכים חמורים כגון טרשת, טרשת מדבקת וטרשת נפשו מערערים על קבלתה (איור 3). כמו כן, מאחר והמיטומיצין C היא תרופה רדימימטית, ייתכן שלא ידוע על שיעור הסיבוכים האמיתיים ללא 10 שנים או יותר של מעקב.

הסרה משולבת הזזת לחמית

הסרה פשוטה פלוס שחזור הלחמית הזזה דש הלחמית נראה כי שיטה זו של שחזור הפגם לאחר הסרה פשוטה מצמצמת את שיעור ההישנות לכ -10% והיא רק מעט יותר זמן וקשה מאשר כריתה פשוטה.

הסרת פטריגיום משולבת שתל לחמיתי עצמי

זהו הטיפול המומלץ ביותר מאז מחקר המעמיק הראשון שדווח בתחילת שנות השמונים. יש לו את היתרון המשמעותי של הפחתת שיעור ההישנות ל -5% ל -15%; עם זאת, זה קשה יותר ולוקח יותר זמן מאשר כריתה פשוטה.

הסרה משולבת שתל אמניון

הסרה ממושכת של השתלת קרום מי שפיר Pterygium Plus שיטה זו צברה פופולריות מוגברת במהלך 10 השנים האחרונות. כאשר משמשת קרום מי שפיר לשחזור פגם השטח שנותר לאחר הסרת פטריגיום, הוא משולב לעתים קרובות עם הסרה נרחבת של הפאסיה של טנון ולעתים קרובות על ידי יישום מקומי של מיטומיצין. בעוד שחלק מהמחברים דיווחו על שיעורי הישנות נמוכים עם ניתוח זה, הוא דומה במורכבותו לאוטוגרפים של הלחמית; בעל פוטנציאל לסיבוכים הקשורים למיטומיצין לטווח ארוך; ומשתמש בחומר יקר ואולי מסוכן שמקורו ברקמה אנושית. קיימת גם אפשרות של הסרת פטריגיום בלייזר אך פרוצדורה זאת לא מבוצעת בישראל.